Milo skozi čas
Danes pa malo zgodovine…
Do odkritja mila je prišlo z odkritjem ognja. Naši predniki so ugotovili, da se zamaščene posode v katerih so pripravljali meso najlepše operejo z mešanico pepela in vode.
Ena poglavitnih sestavin za pridobivanje mila, ki jo najdemo v pepelu, je namreč lug oz. lužina. Skupaj z maščobo tvori milo, ki se odlično izpira z vodo.
Dokaze o izdelavi mila so našli med izkopavanjem ostankov starodavnega Babilona, kjer so na glinenih posodah (2800 p.n.š.) celo slikarije, ki so prikazovale postopek izdelave mila.
Egipčani (1500 p.n.š.) so z milu podobno snovjo zdravili kožne bolezni.
Stari Grki pa niso izdelovali mila, so se pa umivali s kosi gline, plovca in pepela ter se nato izdatno namazali z rastlinskimi olji ter vse skupaj nato zdrgnili s telesa.
Najbolj znano odkritje mila pa prihaja iz Italije. Na griču v Rimu, imenovanem Soap, so darovali živali v čast bogovom. Tam je bilo pepela in maščobe v izobilju in ob deževjih je bila voda, ki je tekla s hriba milnata. Ženske so ugotovile, da se v tej vodi odlično pere.
Sčasoma so ugotovili kaj daje vodi ta čudovit pralni učinek in snov poimenovali po hribu Soap (soap, sapun, saponini, saponifikacija…).
Pravo milo iz rastlinskih maščob, dišavnih olj in luga so prvič izdelali v srednjeveških islamskih mestih v začetku 7. stol. n.š..
Mila kot jih poznamo danes, so torej nasledniki arabskih mil.
V Evropi so pričeli izdelovati milo v 16. stol.. Izdelovanje mila je tako postalo priznana obrt in obrtniki so postopke izdelave varovali tudi s svojim življenjem.
Središča v katerih so izdelovali najboljša mila so bila v Franciji, Italiji in Španiji.
Industrijska revolucija ob koncu 18. in v začetku 19. stol. je z razvojem strojev na električni pogon ter odkritji na področju kemije znatno zmanjšala stroške proizvodnje.
Industrija je pozabila na izdelavo mil iz naravnih sestavin in se obrnila k cenejšim kemijskim proizvodom. Tako se je začela proizvodnja detergentov.
Vendar pa se ljudje vedno bolj zavedajo škodljivosti ter stranskih učinkov kemijskih produktov in se zatekajo nazaj k naravi in naravnim sestavinam ter postopkom izdelave mila.
Komentiraj
Se hočete pridružiti razpravi?Veseli bomo vašega mnenja!